Čo je vlastne šťastie a.k.a čomu sa tento blog bude snažiť venovať.

Šťastie má v bežnej reči dva významy. Môžete mať šťastie v zmysle malej pravdepodobnosti, že sa niečo stane (napríklad prísť na školské záchody a je tam nejaký toaleťák ). Druhý význam spočíva v niečom ako emočný stav radosti, ktorý opisujeme slovami „byť šťastný“.

Šťastie je ľahšie dosiahnuť ako definovať

Podaktorí vedci definujú šťastie ako prevahu pozitívnych emócií nad negatívnymi. Čiže napríklad človek, ktorý fičí na extáze deň čo deň je jeden šťastný človek. Myslíte si to? Niektorí vedci nie. A tak pridali k definícii aj celkovú spokojnosť so životom. Teda ako vnímajú svoj život z globálneho hľadiska. Čiže človek ktorý fičí na extáze, ale zároveň má dosť dobré gény na to aby bol napriek tomu relatívne zdravý, má dosť peňazí a aj dobré vzťahy s ľuďmi – je šťastný človek. Niektorí vedci však napriek tomu neboli spokojní (našťastie), a k definícii pridali aj slovo zmysluplnosť. Hovoria teda, že šťastie bez zmysluplnosti nie je skutočne šťastie. To mne osobne pripadá najbližšie k realite. 

Čo sa týka pozitívnych emócií, tiež to nie je úplne až tak jednoduché. V každom prípade, zásadná vec o pozitívnych emóciách je to, že sa dajú vyvíjať. Keď to vôbec nazveme pozitívnymi emóciami, tak v tomto blogu budeme pod šťastím myslieť hlavne stav vnútorného mieru, súcitu a zmysluplného rastu. 

Vzrast je geneticky daný, rast je na tebe

Pre ľudskú bytosť nie je nič horšie ako stagnácia (samozrejme čo sa týka rastu, chápem, že nie jeden človek by bol za stagnáciu veľmi vďačný). Prečo? Pretože stagnácia ide priamo proti najzákladanejšiemu princípu prírody : zmene. Chápem, že ťa iba pri tom slove striaslo. Zmena. V každom prípade ísť proti základnému princípu šťastie priniesť nemôže, naopak, pochopiť a akceptovať ho – áno. Tento rast však nebude dobre smerovaný, pokiaľ sa bude vynárať z nejasného kokteilu myšlienok, z nekonečných túžob a nárokov alebo z egocentrizmu. Rásť môžeme len keď sme dobre zakorenený v pôde, ktorú dobre poznáme, ktorej rozumieme a ktorá nám dáva možnosť rásť slobodne. Vnútorný mier je základ, ktorý by mala byť našou zemou, a je to to, čo by človek mal nájsť, keď si vezme k srdcu radu napísanú na Delfskej veštiarni – „Poznaj sám seba“. Ako prostriedok k tomuto účelu patrí už nie jedno tisícročie meditácia (dnes populárny hlavne mindfulness spôsob).

Ešte raz o významoch slova šťastie

Šťastie v bežnej reči má dva významy, no možno nie sú až tak rozdielne ako sa na prvý pohľad zdá. Šťastný život totiž možno súvisí s uvedomením, že žiť v nekonečnom priestore a čase práve teraz a práve tu je aspoň dva krát nepravdepodobnejšie ako to, že na školských véckach bude toaleťák (viem, takú nepravdepodobnosť si ľudský mozog ani nevie predstaviť, a predsa!). Šťastie, že môžeme pocítiť život a byť ním. Keď si uvedomíme aké je to vlastne šťastie, dovolí nám to viac si uvedomovať realitu vlastného aj celkového bytia, a je to ten najlepší krok aj za druhým významom slova šťastie.


Žiť je tá najnezvyčajnejšia vec na svete. Väčšina ľudí iba existuje.

Oscar Wilde

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s