Prečo sa vôbec venovať niečomu tak “divnému” ako je meditácia alebo mindfulness?

Meditácia. Mindfulness. Zen. Možno vieš asi o čo ide, asi vieš akí ľudia sa tomu venujú (hipisáci, náboženskí fanatici a celkovo divní ľudia), ale nikdy sa k tebe nedostal dôvod, prečo by si sa takej prapodivnej veci mal venovať? A keď sa k tebe aj nejaký dôvod dostal v náhodnej vegetariánskej reštaurácii, bolo to niečo na štýl „meditáciou dosiahneš osvietenie“ alebo „medituj a pocítiš nirvánu“? 

Čo? Čo to je? Nepotrebujem, nechcem, ďakujem“. Nie je sa ti čo čudovať. V tomto článku ale skúsim popísať čo ti môžu meditačné techniky reálne priniesť a aký vplyv môžu mať na tvoj každodenný život.

Investícia do seba

Mohli by sme začať najjednoduchším a najzakladanejším dôvodom – meditácia je investovanie do seba. Scrollovanie facebooku alebo instagramu – nie je investovanie do seba. A čo pomaly každý človek robí? Nuž ako pozerám tak pozerám, nie sme ktovieakí investori. Meditáciou človek zlepšuje svoju koncentráciu, pamäť a rozvíja emocionálnu inteligenciu. Čiže ak to už len zoberieš ako tréning pre zlepšenie tvojho výkonu, nešliapneš vedľa. Od najväčších mozgov Google až po najlepšieho basketbalistu súčastnosti Lebrona Jamesa to ľudia používajú hlavne za týmto účelom. Sebazdokonaľovanie.

Okolo zdravého ducha, zdravé telo

Tvoje psychické a fyzické zdravie je určite ďalším skvelým dôvodom prečo začať s kultiváciou tohto jemného umenia. Pravidelné meditovanie podľa kvanta rozličných výskumov redukuje stres, znižuje úzkosť a depresívnu náladu, znižuje krvný tlak a dokonca aj zvyšuje imunitu. Meditačné techniky aj bdelú pozornosť využíva mnoho psychoterapeutických smerov, či programov pracujúcich s kardiovaskulárnymi chorobami, psychosomatickými problémami a imunitnými ochoreniami.

Kvalitné vzťahy = Šťastný život

Rovnicu ktorá je napísaná vyššie potvrdzuje mnoho výskumníkov po celom svete. Základ nášho šťastného života sú nepochybne vzťahy. Meditácia či bdelá pozornosť dokázateľne a významne zlepší tvoju komunikáciu, riešenie konfliktov aj líderské schopnosti. Ľudia, ktorí meditujú, su empatickejší a prívetivejší, čo im otvára dvere k ľuďom. Dôvod je vlastne jednoduchý – ak lepšie spoznávame vlastné city, myšlienky a správanie, dokážeme to isté lepšie spoznávať aj u druhých ľudí, viac im rozumieť a viac s nimi súcitiť.

Avšak v úplnom základe, kultivácia bdelej pozornosti ti ponúka skutočnú slobodu. Skutočnú slobodu rozhodovať sa na základe svojich hodnôt, slobodu správať sa autenticky a slobodu uvedomovať si a spoznávať seba a svet okolo bez filtrov. A aj keby nič z toho čo bolo napísané hore, iba toto, stále je to mega dôvod dať tomu šancu, nemyslíš?


Mal by si meditovať 20 minút denne. Pokiaľ samozrejme nie si zaneprázdnený. Potom by si mal meditovať hodinu denne.

Staré zenové príslovie

Komentáre sú uzavreté.