Si človek, ktorý keď nájde v chladničke plesnivý jogurt, tak sa teší zo všetkých tých farieb? Ak áno, dobre ti tak – optimizmus je dokázateľne spojený s nižšou úrovňou depresie, lepším vysporiadavaním sa so stresom, vyššou spokojnosťou vo vzťahoch a s mnohým iným. Ak ti ale vidieť veci optimisticky robí neraz problém, alebo sa len jednoducho chceš v tejto oblasti zlepšiť, určite oceníš cvičenie, ktoré ti predstavím v tomto článku.

Ak si obyčajný človek ako ja, pravdepodobne sa aj tebe za život nakopilo množstvo chýb, ktoré niekedy vyplávajú na povrch do tvojho vedomia a chcú od teba, aby si im čelil. Keď nad nimi ale premýšľame príliš často a neustále sa nám nezmyselne vracajú, negatívne ovplyvňujú našu náladu a prežívanie.

Toto cvičenie, ti pomôže uvedomiť si svetlú stránku na veci a tým (podľa vedkyne Myriam Mongrain) zvýšiť tvoj pocit sebahodnoty, motivovať ťa k dokončeniu tvojich cieľov a zvýšiť radosť zo života. A to je presne to, o čo tomuto blogu ide! Tak poďme na to.

1, Napíš 5 vecí, ktoré robia tvoj život lepším

Alebo obohacújucejším, či hodným žitia. Môžu to byť veci úplné všeobecné, ako napríklad, že si zdravý, alebo veci konkrétne, napríklad že na obed budeš mať špagety. Alebo ja neviem čo máš rád.

2, Porozmýšlaj nad vecou, ktorá ťa naposledy rozladila či naštvala

Keď sa rozpomenieš, skús si to len tak sám pre seba pár vetami napísať. Ja viem, že sa ti nechce, ale hecni sa.

3, Napíš 3 veci, ktoré ti pomôžu vidieť danú vec zo svetlej stránky

Nakoniec teda skús nájsť tri pozitívne veci, ktoré ti daná negatívna situácia priniesla, ktoré ti možno umožnili rast, alebo ťa dokonca niekam posunuli. Keď napríklad vypadne internet, môže sa stať že ma to naštve. Pozitívne na tom by však bolo:
1, moje oči budú menej unavené, to je super.
2, pôjdem skôr spať a lepšie sa vyspím
3, môžem si namiesto internetu prečítať knihu (nevyspím sa a moje oči budú asi tiež unavené, ale chápeš princíp).


Vedci hovoria, že na zlepšenie schopnosti optimistického náhľadu na svet by si mal toto cvičenie robiť každý deň aspon tri týždne. Keď sa rozhodneš skúsiť to, nemusíš to však brať ako nejaký povinný tréning. Skús to skôr vnímať ako užitočnú zábavu. Niečo ako hlavolam. Niekedy aj nájsť tri pozitíva na jednej negatívnej veci skutočne môže byť hlavolamom.