Ak ťa zaujíma meditácia a chceš začať meditovať, alebo si počul o benefitoch mindfulness (bdelá pozornosť) a chcel by si v živote využiť jej možnosti, tak si na správnom mieste. V tomto článku ti predstavím základnú meditačnú techniku. Mindfulness môžeš praktizovať rôznymi spôsobomi, no teraz sa budeme venovať mindfulness meditácii v sede, čo považujem za základ.

Staň sa pozorovateľom

Podrobnejšiemu vysvetleniu konceptu mindfulness som sa venoval v predchádzajúcom článku, takže iba pre pripomenutie si môžeme povedať, že mindfulness v podstate spočíva v neustálom prítomnom uvedomovaní si svojich myšlienok, emócií či vnemov, presne takých, aké sú. Bez hodnotiacich procesov. Inými slovami – môžeš sa zahrať na nezaujatého a všímavého pozorovateľa svojho prežívania. A teraz sa už dostávame ku samotnému cvičeniu.

Pozícia

Ešte pred tým, ako začneš, ti musím povedať, že je celkom dôležité ako sedíš. Určite si teraz trošku stŕpol, či nenapíšem, že si máš sadnúť do nejakej jógovej pozície, pri ktorej ti odídu za pár sekúnd kolená. Keď to dokážeš, super, keď nie – postačí, keď si sadneš s vystretým chrbtom a vztýčenou hlavou. Ruky môžeš mať prirodzene položené na stehnách a nohy klasicky vedľa seba. Takáto poloha je doporučená, avšak samotnú meditáciu, môžeš samozrejme robiť aj s obmenami.

Základná inštrukcia

Teraz môžeš zavrieť oči a rozhodnúť sa, že nasledujúcich 10 minút (alebo koľko chceš, ale na začiatok určite stačí) budeš pozorovať svoje dýchanie, a čokoľvek ti odvedie pozornosť preč od svojho dýchania, tak si to uvedomíš a pokojne sa vrátiš ku pozorovaniu dýchania. Následne už obráť svoju pozornosť ku samotnému dýchaniu a pozoruj jeho fázy : pozoruj čo robí tvoje telo, keď sa nadychuje, uvedomuj si prázdny priestor medzi nádychom a výdychom, potom pozoruj, ako vydychuje a opäť si uvedomuj prázdny priestor medzi výdychom a nádychom.

Tvoja myseľ sa často zatúla a to je prirodzené – v prúde vedomia neustále trysknú pocity, vnemy a myšlienky. Avšak čokoľvek sa stane predmetom tvojej pozornosti vráť sa ku pozorovaniu dýchania. Môžeš si takisto v duchu komentovať, čo ťa odviedlo od tvojho zámeru – avšak komentuj iba ten proces a nie jeho obsah. Napríklad ak tvoju pozornosť od dýchania odviedla myšlienka na situáciu pri obede s tvojou rodinou, nezačni analyzovať prečo, stačí ak pomenuješ tem proces, ktorý odviedol tvoju pozornosť. Takže si povieš: “myslenie”, a s pokojom sa vrátiš k dýchaniu.

Nájdi si vlastný štýl

Tak, toto je základný proces praktizovania mindfulness meditácie. Jednoduché však? Napriek tomu, že to tak vyzerá, pri samotnom cvičení táto jednoduchosť nie je ľahká. Pri trpezlivom prístupe ti však už čoskoro začne táto technika ukazovať nové veci a novým veciam ťa učiť.

Na koniec je ešte dôležité povedať, že dych nie je jediná vec, ku ktorej sa môžeš pozornosťou vracať a ktorá ťa udržuje v prítomnosti. Takisto sa môžes zamerať na uvedomovanie si pocitov svojho tela, uvedomovanie si aktuálnych zvukov, alebo len pozorovanie svojich myšlienok tak, ako vychádzajú z prúdu vedomia – a to všetko nezaujato, akceptujúco a bez hodnotiacich procesov. Môžeš teda vyskúšať viacero spôsobov a nájsť taký, ktorý pre teba funguje najlepšie.

Verím, že si princípu tejto meditácie porozumel, a že si ju aj možno vyskúšaš. Ak by si mal akékoľvek otázky, môžeš sa na mňa obrátiť buď na instagrame alebo na facebooku.

One thought on “Základná mindfulness meditácia, alebo ako sa stať pozorovateľom

Komentáre sú uzavreté.