4 dýchacie techniky, ktorými si môžes “hacknúť” mozog

Každý, kto niekedy hral nejakú počítačovú hru, sa už stretol so slovom “cheat” – inými slovami s kódmi, ktoré hráčovi umožnili získať peniaze alebo nesmrteľnosť a tým pádom chrať celú hru oveľa ľahšie. Takéto možnosti v skutočnom živote nemáme (žiaľbohu alebo vďakabohu), avšak predsa len existujú spôsoby, ktorými vieme za pár minút zmeniť svoj aktuálny stav a prežívanie. A to sa zíde!

Na dýchaní je úžasné to, že prebieha neustále a neustále sa aj mení (okrem iného nás aj drží pri živote). A preto je dýchanie pre človeka výborným kľúčom ku spojeniu s prítomnosťou a naším aktuálnym prežívaním. Toto spojenie má na náš život mnohé pozitívne účinky. Aj keď dýchame automaticky, vieme dych aj vôľovo ovládať a pracovať s ním. V nasledujúcich riadkoch ti predstavím 2 dýchacie techniky, ktorými si môžeš priniesť nával energie, a ďalšie 2, ktorými sa naopak instantne upokojíš.

Techniky na upokojenie

Tichá reakcia

Technika tichej reakcie využíva kombináciu dýchania a vizualizácie, čo znásobuje jej silu upokojiť človeka. Využiť ju môžeš kedykoľvek, keď cítiš, že pociťuješ stres alebo je toho na teba už priveľa. Ako na to:
1, Sadni si. Zavri oči aj ústa. Teraz oči aj ústa uvoľni. Uvoľni aj svoje ramená. Jednoducho ich spusti dole.
2, Teraz si predstav, že máš v chodidlách diery. Následne si pri nádychu predstavuj, ako ti horúci vzduch prúdi týmito dierami cez nohy a brucho až do pľúc a napĺňa ich. Vzduch prúdi pomaly, a cestou uvoľnuje svaly, kĺby aj orgány.
3, Pri výdychu túto cestu zopakuj – teda pozoruj, ako horúci vzduch prechádza bruchom a nohami a vychádza dierami v chodidlách.
4, Opakuj toľko krát, koľko sa ti zdá potrebné.

Technika 4-7-8

Táto technika ti môže dopomôcť k hlbokej relaxácii, takže, keď máš za sebou ťažký deň, neváhaj ju vyskúšať. Postup je jednoduchý. Celý cyklus sa odporúča opakovať 4x. Po určitom čase trénovania môžeš skúsiť opakovať cyklus aj 8x.
1, Sadni si do pohodlnej pozície a pár dychov iba pozoruj svoje dýchanie (ako pri mindfulness meditácii).
2, Zúž pery a vyfúkni cez ne všetok vzduch čo máš v plúcach.
3, Zavri ústa a nadýchni sa nosom, pričom napočítaj do štyri.
4, Zadrž dych a počítaj do sedem (nerob to na silu, keď nevládzeš alebo sa cítiš nepríjemne prestaň).
5, Vydychuj vzduch cez zúžené pery, kým počítaš do osem.

Techniky na príval energie

Pľúca ako mechy

Ako ďalšie ti predstavujem dýchaciu techniku pôvodne používanú v jóge, ktorá uvedie tvoje telo do stavu nabudenia. Čiže taká jógová káva. Celý cyklus môžeš zopakovať viac krát. Bude to znieť smiešne, čiže sa priprav, že keď je niekto v tvojej blízkosti, pravdepodobne ťa príde skontrolovať, či si v poriadku.
1, Sadni si, najlepšie s vystretým chrbtom a pohľadom upreným pred seba.
2, Prudko sa nadýchni nosom, pričom vystrieš svoje ruky nad seba s dlaňami otvorenými.
3, Prudko nosom vydýchni, pričom dáš ruky v päsť, ohneš ruky v lakťoch a pritiahneš ich dole.
4, Opakuj aspoň 10 krát. Potom ruky voľne polož na svoje kolená, zavri oči…A užívaj si voľne dýchajúc novonačerpanú energiu .

Leví dych

Aj pri tejto technike môžeme hľadať jej pôvod v jóge. Takisto by ťa mala poriadne nabudiť a plus aj uvoľniť tlak z tvojej tváre a hrude. Poď sa zahrať na leva, je to super!
1, Usaď sa v pohodlnej pozícii s vystretým chrbtom a ruky polož voľne na stehná.
2, Otvor doširoka oči a pozri sa hore.
3, Nadýchni sa nosom, a pri výdychu (stále s upretým pohľadom nahor) vyplaz jazyk smerom dole ako najviac vieš, a vydaj dlhý zvuk “ha”, spolu s jemne stiahnutým krkom.
4, Celý postup zopakuj aspoň tri krát. Následne na chvíľu uvoľni tvár, zavri oči a chvíľu iba vnímaj vlastný dych a nadobudnutú energiu.

Takýmito jednoduchými dýchacími technikami môžeš zmierniť svoju únavu, zvýšiť svoju energiu alebo sa okamžite uvoľniť podľa svojej potreby a bez potreby iných stimulantov alebo liekov. Určite ich vyskúšaj, pracovať s dychom je zábava. A nielen pre teba – len si predstav, že ťa niekto nájde pri precvičovaní levieho dychu…