7 Zaručených Spôsobov, Ako Sa Stať Skutočne Originálnym

V reálnom živote aj na sociálnych sieťach sa na nás valí zo všetkých strán. Snaha a túžba po vlastnej originalite. Je nákazlivá a málokto odolá nutkaniu prejaviť sa a dokázať ostatným vlastnú jedinečnosť. Z každého nášho výroku a z každého nášho gesta je cítiť potrebu ukázať svoju inakosť, a potreba odlíšiť sa je miestami taká silná, že snáď prekonáva aj naše telesné potreby. Byť výnimočným a originálnym sa však stalo niečím úplne bežným, pretože klasické prostriedky ku originalite, ktoré sú vo svete populárne, sú dostupné pre všetkých.

Naozaj. Ktokoľvek si môže urobiť čosi nezvyčajné s vlasmi, hocikto sa môže výstredne obliecť a každý môže navonok žiť nezvyčajným spôsobom, priťahujúcim pozornosť ostatných. Robiť výstredné veci je skutočne ľahké, a tak aj veľmi časté. Všetci sme maximálne originálni a “sami sebou” až sa vo svojej túžbe “byť iným” stávame všetci na vlas rovnakými.

Byť skutočne iným je však ťažšie. Z toho dôvodu je človek “iný”. Náročnosť takého bytia priam definuje inakosť. Keby to bolo skutočne ľahké, urobil by to znovu úplne každý a tým by sa inakosť opäť premenila v rovnakosť. Preto to ľahké nemôže byť, a preto je to trochu ťažšie. Našťastie existujú spôsoby ako byť skutočne originálnym. Môžno ťažšie, no ako som pred chvíľou opísal, čím ťažšie tým účinnejšie (už v tomto článku slovo ťažšie nepoužijem, sľubujem). Tu je zopár z nich.

1, Akceptuj životnú cestu druhého človeka

Každý máme svoj pohľad na svet, každý vnímame veci určitým spôsobom a máme v živote rozdielne hodnoty. Čo nás všetkých spája je ale istota, že ten náš pohľad a ten náš spôsob života je ten najsprávnejší. Možno je. Ale keď, tak len a len pre nás samých. Prvým spôsobom ako byť skutočne originálnym je prijať fakt, že všetci vidíme veci cez svoje zreničky a neexistuje “správne” alebo “nesprávne”.

Accept Its Always Sunny In Philadelphia GIF

2, Nesnaž sa vyhrať

Niekto menej, niekto viac, avšak zakorenená túžba vyhrať a dokázať že sme lepší je do určitej miery súčasťou každého z nás. Samozrejme, nie je to úplne na škodu, hlavne v prípade, keď nás táto potreba posúva a rozvíja nás. Z detských hier sa však táto potreba presunula do dospelých hádok a diskusií, v ktorých máme radi na vrch a najradšej aj posledné slovo. Často to však nie je ani potrebné a ani dobré pre naše vzťahy. Druhým spôsobom ako byť originálnym je odpustiť si snahu po dominancii v bežnej konverzácii a nahradiť ju (možno porozumením?). Kto to robí? Málokto. Hm, originálne!

courteney cox middle finger GIF

3, Uvedomovať si svoju nedokonalosť a NEDOKONALOSŤ iných

Keby sme veľmi hruba chceli rozdeliť ľudí (čo robím nerád, ale toto je sranda), mohli sme ich rozdeliť na skupinu ktorá vníma nedokonalosť seba a dokonalosť iných ľudí okolo seba, a na skupinu, ktorá vníma nedokonalosť ostatných a svoju dokonalosť. Často sa bojíme, že niekto príde na našu nedokonalosť, alebo sme nahnevaní na nedokonalých ľudí okolo nás. A pritom nedokonalosť je všade. Nie je uvedomiť si to dokonalé?!

barney stinson flirting GIF

4, Dokázať nezávidieť

Ako som spomínal v prvom bode, všetci máme vlastnú cestu svojho rastu a počas tejto cesty každého stretávajú iné veci. Typickou a všeobecnou charakteristikou ľudskej mysle je jej neuspokojivosť a zároveň “istota”, že iné veci by ju určite uspokojili (never jej v tomto). Skutočne výnimočné je dopriať inému človeku jeho šťastie a zároveň byť vďačný za to svoje. Ale úprimne.

Sony Thank You GIF by Zombieland

5, Nevrátiť úder

Okno za okno, zrub za zrub? Vrátiť urážku, slovný útok či čokoľvek čo sa ťa dotklo je nutkavé, však? Tento princíp je v nás ľuďoch poriadne zakorenený, a tým jedinečnejší budeš, ak ho v sebe vykoreníš. Skutočne originálny človek dokáže tento kolobeh zastaviť jednoduchým (avšak nie ľahkým) uvedomením, že človek, ktorý akýmkoľvek spôsobom zaútočil, už tak dosť trpí, a že naozaj mu nie je potrebné nič vrátiť. #ChammurapiApproved

accept anger management GIF by Sherchle

6, Postaviť sa svojmu strachu

Nemyslím tým strčiť ruku do terária s tarantulami keď máš arachnofóbiu. Niekedy však chodíme po svete so strachom povedať určité veci určitým ľuďom, postaviť sa za svoje hodnoty alebo vydať sa za tým, čo považujeme za skutočne dôležité. Chce to odvahu urobiť veci z ktorých máme strach a preto to veľa ľudí neurobí za celý svoj život. Keď chceš byť originálny človek tak si nemusíš vymýšlať nový životný štýl, stačí čeliť svojim strachom.

scared horror GIF by SpongeBob SquarePants

7, Mať sa úprimne rád

Asi najoriginálnejšie čo môžeš v tejto dobe urobiť je mať sa skutočne rád. Znie to jednoducho, málo kto to však dokáže. Vyčítame si veci z minulosti, obviňujeme sa za svoje zlyhania a vnímame seba ako nedostatočných. Uvedomenie si faktu, že sme hodný lásky je u ľudí výnimočné. Nehovoriac o zázračnom vplyve takého uvedomenia na tvoj život.

Be True Love Myself GIF

Nakoniec však ostáva pravdou, že prvým krokom za ozajstnou jedninečnosťou, je prosté uvedomenie si tejto potreby odlíšiť sa. Až keď si ju uvedomíme, dokážeme vidieť jej plochosť a zbytočnosť. A presne ten moment nám dáva slobodu ísť za vlastnou jedinečnosťou bez pózy, ktorú by si si vytvoril/a iba pre iných ľudí a ktorá by ti neumožňovala rast. Týchto sedem popísaných spôsobov ti síce zaručia v tomto svete úplnú originalitu, ale o to predsa až tak nejde. Čo je dôležitejšie, ich praktizovanie ti umožní rast.