“Už 7 minút používania instagramu znižuje u mladých žien spokojnosť s vlastným telom.”

“Používanie facebooku a instagramu u ľudí zvyšuje závisť.”

“Facebook zvyšuje riziko depresie a nespavosti.”

Podobné nadpisy článkov raz za čas postrehne asi každý z nás. A každý z nás možno aj kvôli nim premýšľal o tom, ako na neho sociálne siete a aplikácie pôsobia. Tieto články, často založené na vedeckých výskumoch prehlasujú, že sociálne siete negatívne pôsobia na naše mentálne zdravie, alebo našu psychickú pohodu.

Sú teda aplikácie a sociálne siete na vine?
Samozrejme, bolo by veľmi jednoduché a pohodlné za všetko obviniť zlú technologickú dobu v ktorej žijeme, informačné technológie a internetové giganty. Je to však podobné, akoby sme obviňovali kameň na lúke, o ktorý sme sa potkli a spadli. Môže za to kameň? Alebo nájdeme odvahu a pripustíme možnosť, že za to môže naša pozornosť?

Treba podotknúť, že je pochopiteľné, ak Instagram, TikTok alebo Facebook človeka očaria. Od prirodzenosti sme zvedavé tvory, a iné ľudské životy nás aspoň v určitej miere budú vždy zaujímať. Rovnako prirodzená je pre nás túžba páčiť sa, a “dostávať srdiečka”. Sociálne siete tieto potreby s ľahkosťou napĺňajú, a tak máme tendenciu sa k nim často vracať.

Instagram či Facebook nie sú na vine

Avšak akokoľvek atraktívne sú sociálne siete pre našu pozornosť, v konečnom dôsledku sú to len ďalšie súčasti nášho sveta, ktoré o ňu bojujú. Predstavte si, že muž obviňuje krásnu ženu, lebo sa za ňou na ulici otočil. Alebo že žena obviňuje predajcu, že si musí kúpiť topánky, lebo ich videla vo výklade. Také isté je, keď obviňujeme sociálne siete z toho, že na nich trávime príliš veľa času a necháme ich zasahovať do nášho života .

Ale to, kam smerujeme našu pozornosť, je len naša zodpovednosť.

Namiesto nekonečného obviňovania rôznych sociálnych sietí, ich tvorcov a spoločností z toho, že nám zhoršujú náš život, môžeme skúsiť presmerovať svoju energiu na spôsoby, ako posilniť svoju pozornosť. Naučiť sa si slobodne vyberať, kam pozornosť smerujeme. Pretože sociálnych sietí, a podobných produktov bude čoraz viac, a budú pre nás čoraz atraktívnejšie. Avšak keď porozumieme svojej pozornosti, a budeme ju patrične rozvíjať, tak závisť, porovnávanie či sledovanie trendov bude slobodným výberom nás samých. A nie automatickým ľudským produktom sociálnych sietí, ako sa to javí teraz.

Čo s tým možeme robiť?

Prvým krokom k slobode môže byť pre nás čo i len sebapozorovanie, či skutočne chceme vytiahnuť mobil vo chvíli, keď nemáme čo robiť, alebo ho vyťahuje autopilot, ktorý nemá kontakt s naším vnútorným svetom. Takéto sebapozorovanie, kontakt s vlastným Ja, a lepšie uvedomovanie reality sú schopnosti, ktoré človeku môže priniesť rozvíjanie bdelej pozornosti (mindfulness). Čiže ak chcete viacej slobody vo svojej pozornosti, mindfulness je určite cesta, ktorou sa môžete vydať.