Pokiaľ ti už niekedy prišlo zle, keď si musel odprezentovať svoju prácu v škole, či v práci, mal si motýliky v bruchu, keď si sa stretol s niekým atraktívnym, alebo sa ti zvýšil tep, keď si sledoval politickú situáciu, tak vieš, že tvoje telo reaguje na tvoj emocionálny stav.

Dobrá správa je, že keď sa tieto signály naučíme uvedomovať si, dá nám to možnosť regulovať naše správanie a zvládať fyzické pocity a emócie, keď sme vystresovaní, smutní alebo cítime úzkosť. Dá nám to schopnosť upokojiť sa.

Táto mindfulness meditácia dokázateľne pomáha:

1, znižovať úzkosť,

2, redukovať stres,

3, zlepšovať kvalitu spánku,

4, oslabovať chronické bolesti,

5, prehlbovať sebauvedomenie,

6, zlepšovať schopnosť relaxovať,

a 7, zdokonalovať sústredenosť.

Pri body-scane prechádzame svojou pozornosťou cez jednotlivé časti svojho tela a uvedomujeme si, čo sa tam nachádza a čo sme schopní vnímať, či pozorovať.

Keďže sme počas bežného, uponáhľaného dňa väčšinu času na auto-pilote, často nevnímame veľa z toho, čo sa v nás odohráva – čo cítime v tele, keď k nám prichádzajú myšlienky a čo sa v nás deje pri emóciách. Pomocou tejto techniky túto skutočnosť zámerne meníme. Rozširujeme uvedomovanie všetkých pocitov a vnemov. Počúvame svoje telo. Venujeme mu pozornosť.

Na základe toho si uvedomujeme, ako naše telo ovplyvňuje naša myseľ. A ako naša myseľ ovplyvňuje naše telo. Že sú prepojené, ako dve spojité nádoby. Alebo presnejšie, že tvoria jeden celok.

V tejto meditácii je našim záujmom venovať pozornosť jednotlivým častiam našeho tela a akceptovať to, čo sa tam v prítomnosti deje. Neuvažujeme o tom, čo by sa tam “malo” diať, alebo čo by sme chceli, aby sa tam dialo. Nie je potrebné nič vytvárať, ale vnímať to, čo je, tak, ako to je. A dokonca aj keď nič necítime, je to v poriadku – môžeme vnímať práve to. Tak ako môžeme počúvať, aj keď je okolo nás ticho.

Vyskúšaj si vedenú meditáciu body-scan :

Ak by ti niečo nebolo jasné, alebo máš nejakú otázku, napíš mi na instagrame alebo do komentu na youtube.