Predsavzal som si, že už nebudem jesť koláče, a potom som si predsa vzal. Ha. Nebudem klamať, že aj mňa, podobne ako mnohých ďalších ľudí, trošku unavuje každoročný “hype” ohľadom novoročných predsavzatí, ktoré priemerne vydržia iba 2 týždne (podľa Statistic Brain Research Institute). Navzdory tomu si myslím, že je nový rok super čas začať s niečím novým a náš mozog si vie ľahko vytvoriť hranicu medzi “starým” – k čomu patrí životný štýl minulého ja a “novým” – k čomu patrí životný štýl nového ja.

Životný štýl môžeme definovať ako celkový súčet našich návykov a činností. A teda celkom logicky, zmenou týchto návykov a činností môžeme meniť tento životný štýl, a koniec koncov aj náš život samotný.

Hovoriac o zmene, dávanie si cieľov nemusí byť najefektívnejšia metóda, ako meniť svoj život. Naša pozornosť je totižto vtedy zameraná na budúcnosť (keďže naše ciele majú predpokladané naplnenie v budúcnosti). Náš život sa ale odohráva tu a teraz, a iba tu a teraz máme možnosť ovyplvňovať veci.

Keď sa radšej zameriame na disciplínu v udržiavaní našich návykoch namiesto zamerania na dosiahnutie cieľov, presúvame našu pozornosť do prítomnosti, alebo aspoň do aktuálneho dňa. To podporuje uvedomenie si reálnej možnosti, ktorú máme, namiesto naháňania vzdialených cieľov. A paradoxne, samotné ciele ľahšie dosiahneme.

Z tohto článku si môžeš zobrať konkrétny plán na vytvorenie si nových návykov v tvojom živote.

1, Zameraj sa na svoj nový návyk

Každý človek má obmedzenú mentálnu energiu, preto, keď začneš s mnohými návykmi v jedno obdobie, táto psychická energia sa bude musieť rozdeľovať. Vytvorenie nového návyku však potrebuje veľké množstvo tejto energie, a tak je dosť možné, že ti sily nepostačia. Je preto efektívnejšie zamerať sa iba na jeden nový návyk v danom čase, a s novým začať až keď máš ten prvý dostatočne zaužívaný.

Príklad: Chcem začať behať, cvičiť jogu a meditovať. Veľmi rýchlo ale pochopím, že mám veľmi málo času, a okrem toho po behaní už vôbec nevládzem cvičiť a meditovať. Začne ma to demotivovať a frustrovať a o pár dní, sa vrátim do zaužívaného cyklu činností, keďže sa pri nich cítim oveľa lepšie a mám viac energie. Skúsim teda začať opäť, tentokrát však najprv iba s meditáciou.

2, Zaviaž sa na dodržiavanie nového návyku aspoň na 30 dní

Vytvorenie niektorých návykov je jednoduchšie a niektorých zas zložitejšie. Máme tendenciu vzdať sa, keď rýchlo nevidíme výsledky alebo zmenu. Vyšlapať si novú cestičku po snehom zaviatej lúke chvíľu trvá, a vyšlapať si novú cestičku v našom mozgu trvá ešte trošku dlhšie. Daj si záväzok, že sa budeš novému návyku venovať aspoň 30 dní za sebou. Stoj čo stoj.

Príklad: Po piatich dňoch odkedy som začal meditovať nevidím žiadne výsledky, a mám pocit, že mi to ide stále horšie a horšie. Poviem si, že to asi nie je nič pre mňa a už nebudem viac meditovať. Avšak spomeniem si, že musím vydržať aspoň 30 dní, takže dodržím, k čomu som sa zaviazal.

3, Spoj svoj návyk s iným, zaužívaným návykom

Náš mozog má naše návyky rád, či už sú pozitívne alebo negatívne. Keď chceš byť v spoločnosti populárny, začni chodiť von s populárnym človekom. Keď chceš, aby sa tvoj nový návyk integroval do tvojho životného štýlu, začni ho robiť pred alebo po už zaužívanom návyku.

Príklad: Keďže si počas bežného dňa neviem vyhradiť čas na meditáciu, rozhodnem sa, že budem meditovať hneď po raňajkách – zvyknem raňajkovať o siedmej, a tak meditujem o 7:15.

4, Rob maličké kroky

Často je na škodu začať s veľkými výzvami a cieľmi, skús odstúpiť od svojej premotivovanosti. Konzistencia by mala byť oveľa dôležitejšia, než tvoje očakávania a ciele.

Príklad: Keďže chcem cítiť výsledky meditácie ihneď, meditujem od začiatku aspoň hodinu denne. Také trvania sú však mimoriadne vyčerpávajúce, a tak si na meditáciu nedokážem nájsť často čas. Dávam si teda záväzok, že začnem opäť, ale iba s desiatimi minútami denne, a keď to bude v poriadku, začnem po čase trvanie zvyšovať.

5, Urob si plán pre prekážky

Prekážky boli, sú a budú. A ako povedal Maxim Gorkij – “keď nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nikam nevedie”. Nie je prospešné tváriť sa, že ty si v pohode, a nevidíš žiadne prekážky pri vytváraní nového návyku. Oni tam budú, akokoľvek sa budeš tváriť. Preto je lepšie pripraviť sa na ne a urobiť si na ne plán – “keď toto, potom urobím toto”.

Príklad: Behom dňa mám neustále nabitý program, a stále som s nejakými ľuďmi, preto viem, že nájsť si miesto a čas, nebude vždy ľahké. Rozhodnem sa, že v prípade takého dňa, budem meditovať tesne pred spaním na svojej posteli.

6, Odmeňuj sa za vytrvalosť

Keď sa ti bude dariť integrovať nový návyk do tvojho životného štýlu, neber to na ľahkú váhu. Odmeň sa za to a daj si pocítiť, že je to hodnotné. Odmeňovaním určitých miľníkov posilníš ich postavenie v tvojom svete.

Príklad: Už dva týždne meditujem každý deň aspoň 10 minút. Ako oslávenie tohto miľníka sa rozhodnem kúpiť si novú knihu o meditácii.

7, Buduj svoje nové Ja

Často si myslíme, že naše staré návyky, role a skúsenosti tvoria naše Ja. Avšak nemusíš byť väzňom svojho príbehu o sebe. Môžeš si vybrať iný príbeh, ktorého prejavom je napríklad aj tvoj nový návyk. Nový návyk teda môže demonštrovať zmenu a opustenie zastaralých štruktúr tvojho Ja.

Príklad: Neberiem meditáciu, ako nový módny doplnok. Vnímam túto činnosť, ako nástroj, ktorý mi pomáha pri mojej ceste, nástroj, o ktorom som sa rozhodol, že bude mojou súčasťou.

Fráza “život je zmena” je okrem veľkého klišé, aj pravda. A ty máš možnosť rásť a rozvíjať sa, alebo stagnovať. Nezabúdaj, že nové návyky, nový životný štýl, či nové Ja, neznamenajú stratu svojich hodnôt a svojej jedinečnosti. Sú to naopak prostriedky, k ich naplneniu.